DAİRESEL YANGIN MERDİVENLERİ

Yangın merdivenleri iki çeşitten oluşmaktadır. Bunlar z tipi yangın merdiveni ve dairesel yangın merdivenidir… Yaygın olarak görülen dairesel yangın merdivenleri adından anlaşılacağı üzere daire şeklinde olmakla birlikte spiral yangın merdivenleri isimi de verilmektedir.  Dairesel yangın merdivenleri diğer çeşide göre daha az kullanılmaktadır.  Daha fazla alan kapsamaması için binalara monte edilen bu merdiven türü aslında kaçış merdiveni bakımından da çokta kullanışlı olduğu söylenemez.  Dairesel yangın merdiveni,  daireler çize çize kişileri güvenli bölgeye götürdüğü için kişilerde baş dönmesi gibi olumsuzluk yaratarak denge kaybına neden olur.

Dairesel yangın merdivenlerinin,  basamak genişliği oldukça dar olarak üretilir.  Bir basamaktan iki kişi aynı anda çıkarak hızlı şekilde aşağıya inmeleri olası bir kazaya sebebiyet verir.  Dairesel yangın merdivenlerinin her katında tek çıkış mevcuttur.  Z tipi yangın merdiveniyle kıyaslandığında maalesef daha az güvenilir bir merdiven türü olarak karşımıza çıktığı görülmektedir. Özellikle yeni yapılan binalarda yönetmelik tarafından dairesel yangın merdivenlerine sınırlama getirildiği görülür.  Bir katta ki kullanıcı sayısı eğer 25’i geçerse dairesel yangın merdiveni orada yasaklanır.  Ayrıca;  okul,  hastane,  hapishane gibi kamuya açık yerlerde kesinlikle dairesel yangın merdivenlerinin kullanımı yasaktır.

DAİRESEL YANGIN MERDİVENLERİNİN KULLANIM AMACI:

Z tipi yangın merdivenine göre dairesel yangın merdivenleri maliyeti oldukça düşüktür.  Ancak işçilik yönünden küçük ayrıntılara sahip olduğu için bazı durumlarda zorlamalara sebep olur.

-Eski tip binalarda,   yangın merdiveni bulunma zorunluluğu yoktu.  Bu nedenle de yangın merdiveni alanları bulunmamaktadır.  Bu nedenle dairesel yangın merdivenleri alan sıkıntısı olan binalarda kullanılır.

Z tipine göre daha çok estetik bir görünüme sahiptir.

-Dairesel yangın merdivenleri kullanımı binanın sahibinin isteğine göre değil yönetmeliğin isteğine göre belirlenir.

Bu bilgiler göz önüne alındığında;  dairesel yangın merdivenlerinin kullanım amacı hakkında maalesef çokta pozitif konuşmak mümkün değildir.

DAİRESEL YANGIN MERDİVENİNİN İMALATI:

      Dairesel yangın merdiveni diğer z tipi yangın merdivenine göre daha az dayanıklı ve kullanışsız üretilmektedir.  Birkaç sene kullanıldıktan sonra dairesel yangın merdivenlerinde çürümeler meydana geldiği görülür.  Maalesef,  firmalar dairesel yangın merdiveninin imalatı konusunda yönetmelikleri göz ardı etmektedirler.  Tabi bunun neticesinde olumsuz sonlarla karşılaşmak kaçınılmaz olduğu görülür.

Call Now ButtonHemen Tıkla Ara